EDT - Ev dışı tüketim sektörü

EDT - Ev dışı tüketim sektörü

EDT ; Evimizin dışında, otel, hastane, okul, pastane, fast food, restoran, kafe, büfe, çay bahçesi, ofis gibi ev dışı tüketim kanalı olarak tarif edilen yerlerde yaptığımız tüketim Ev Dışı Tüketim (EDT) olarak tanımlanmaktadır. Türkiye’de ev dışı tüketim sektöründe 2018 yılı itibariyle Pazar hacmi 65-70 milyar Tl civarında olduğu tahmin ediliyor.

Karşılaştırma yapıldığında; ABD’de 2.1 Trilyon TL ile Türkiye’nin 38 katı, Avrupa’da ise 1.6 Trilyon TL ile Türkiye’nin 29 katı büyüklüğündedir. Bu rakamlar da sektörün potansiyeline işaret etmektedir. Bu tutarın %60 civarı gıda ve bunun da %55 civarı restoran, kafe bar fast food da harcanan bedel olduğu düşünüldüğünde yıllık 23 milyar Tl tutarında bir ciro ortaya çıkmaktadır.

Bu sektördeki işletmelerin, hammadde maliyeti ortalama % 25-30, kira maliyeti % 10-20, personel maliyeti %20-25, genel gider maliyeti %3-5 civarında olup, toplam maliyet %70-85 sonucunda karlılık oranı da %15-30 arasında gerçekleşiyor.


Diğer Haberler

Web sitemiz yenilendi

En güncel web teknolojilerini kullanarak hazırladığımız sitemizde ürün ve hizmetlerimizin detaylı açıklamalarını bulabilirsiniz.

Bolpuan Müşteri Sadakat Uygulaması

Bolpuan sadakat programını tek başına veya zincir işletmelerde sadık müşteriler yaratmak için kullanabilirsiniz.

Orion POS Moda Deniz Kulübü’nde

Moda Deniz Kulübü yiyecek içecek otomasyonunda Orion POS’u tercih etti. Büyük önder ATATÜRK tarafından 1935 yılında kuruluş...

Orion Pos - Yazarkasa Entegrasyonu

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan ve en son 25.05.2018 tarihinde revize edilen 483 sıra numaralı vergi...

Yiyecek içecek sektörü tüketici trendleri

Yapılan araştırmalar sonucunda; Tüketiciler doğal ve saf olanı tercih edip, organik gıda ürünlerine yöneliyorlar.

Coffeetopia

Haziran 2014 de Eminönü’de ilk şubesini açan Coffeetopia zincirinin son halkası İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Bağdat Caddesi oldu.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.

Bize Ulaşın

Merhaba, size en kısa sürede ulaşabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz. Gönder
Gönderiliyor...